Djuren ska skötas, maskinen repareras och bokföringen bli klar. Ändå väntar ett kvällsmöte, handlingar att läsa och ett telefonsamtal från en medlem som behöver hjälp. För lantbrukaren med ett förtroendeuppdrag löper ansvaret för den egna gården och det gemensamma ofta parallellt.
Jord- och skogsbrukets organisationer bygger på att människor ställer sin tid och erfarenhet till förfogande. Den som känner villkoren i det dagliga arbetet kan också förklara vad ett nytt krav eller ett förändrat stöd betyder i praktiken. Den kunskapen ger intressebevakningen dess förankring.
Det förestående ordförandevalet i ÖSP aktualiserar en fråga som gäller långt fler än kandidaterna: vilka förutsättningar ger vi dem som tar ansvar för det gemensamma?
Ett förtroendeuppdrag kan ge både gemenskap, kunskap och möjlighet att påverka. Men det kan också bli betungande. Möten konkurrerar med arbetstid och familjeliv. Under en intensiv odlingssäsong kan redan några timmar vara svåra att avvara. Till det kommer förväntningen att vara tillgänglig och kunna ge besked också när frågorna saknar enkla svar.
Den förtroendevalda ska lyssna på medlemmarna, väga olika intressen och ibland försvara en kompromiss som ingen är helt nöjd med. Medlemmarna har rätt att ställa krav och framföra kritik. Att själv vara lantbrukare ger trovärdighet, men befriar inte från svåra avvägningar. Uppdraget kräver ett bredare perspektiv än den egna gårdens.
Därför behöver organisationerna diskutera hur ansvaret fördelas. Tydliga uppgifter, väl förberedda möten, stöd från anställda och rimliga ersättningar gör det möjligt för fler att delta. Också respekten för den förtroendevaldas tid behöver synas i praktiken.
Förtroendevalda kommer ändå att behövas också i framtiden. Någon måste helt enkelt vara beredd att bära ansvar samtidigt som lantbrukarna i Finland blir allt färre. En organisation blir sårbar om samma personer förväntas bära allt ansvar år efter år.
Lantbrukets röst behöver människor som vill företräda andra. Då måste uppdragen också gå att förena med det liv och företagande som ger dem deras förankring. Den som åtar sig ett förtroendeuppdrag behöver också känna att det finns andra som stöder och tar vid. När allt färre lantbrukare ska bevaka allt fler frågor blir förmågan att dela på ansvaret onekligen avgörande.