Globalt
Jamsa17 Sept24 Ct
Kronos tillverkar många olika skogsvagnar. Här är vagnen Kargo 121 som sedan den lanserades för några år sedan har tagits emot väl.
Tema

Kronos visade upp
flexibel skogsvagn

SLC - Christoffer Thomasfolk

TEXT: Christoffer Thomasfolk

christoffer.thomasfolk@slc.fi

FOTO: Christoffer Thomasfolk

Att få prova på att lasta virke med kran på en skogsvagn var något som uppskattades på FinnMetko. Kronos bjöd på den möjligheten med skogsvagnen Kargo 121 som sedan den kom ut på marknaden har tagits emot väl.

För några år sedan lanserade Kronos, som har tillverkning i Kronoby, skogsvagnen Kargo 121. Vagnen ifråga riktar sig till professionella maskinentreprenörer, men också till självverksamma skogsägare.

– Kargo 121 har varit omtyckt bland våra kunder. Det beror dels på den är kraftigt konstruerad för ökad hållbarhet, men samtidigt är den designad med flexibilitet i åtanke, berättar Dennis Grankvist, som har ansvar för exportförsäljningen vid Kronos.

Lastförmågan är 12,5 ton och robustheten kommer från en centralram som är svetsad av plåt. Med att den är flexibel menas att vagnen kan utrustas även efter monteringen.

– Kunden kan även efter beställningen utrusta vagnen med tilläggsutrustning. Vanligen fungerar det så att utrustningen fastställs i samband med svetsningen, men med den här modellen kan tilläggsutrustning bultas fast i ett senare skede, förklarar Grankvist.

Som exempel nämner han pumputrustning för egen hydraulförsörjning och ramförlängning.

– Grindens placering kan också optimeras i ett senare skede genom att det finns hål på ramens sidor. På så sätt behöver vagnen inte anpassas för kunden direkt, vilket är en fördel för våra återförsäljare om det finns en vagn på lager om en kund vill ha tilläggsutrustning och göra kompletteringar i ett senare skede. 

Intelligenta stödben

På maskinmässan FinnMetko i Jämsänkoski tidigare i höstas hade Kronos med sig Kargo 121. Besökarna fick då möjlighet att testa kranen och lasta på virke, vilket var omtyckt.

– Den vagnen var också utrustad med intelligenta stödben, en lösning som vi vunnit två stora innovationspris för, berättar Grankvist.

Kronos tillverkar också kranar och vagnen på mässan var utrustad med Gripto 709.

– Tre fjärdedelar av skogsvagnarna vi säljer utrustas också med kran. Men det finns också kunder i Europa som använder andra system och väljer bort kranen.

Den här vagnen lämpar sig ypperligt för utkörning av virke från gallringsskogar. Men en sektor som också blivit viktig för Kronos är entreprenörer som arbetar i urban miljö.

– Vi har en stor andel kunder som arbetar i städer med trädfällning. Där lämpar det sig inte med en stor utkörare utan de betjänas bäst av traktor och skogsvagn.

Hur ser det ut på marknaden för Kronos? Den har varit utmanande, enligt Grankvist, som säger att det finns det en försiktighet bland kunderna.

– Trots att virkespriserna nu varit på en hög nivå ser inte vi en ökning i försäljningen trots att det avverkats mycket. Därmed finns det en försiktighet kring ett köpbeslut. Så läget har varit utmanande under det senaste året. Samtidigt har vi fått nya kunder på vissa exportmarknader som kompenserar nedgången på de traditionella marknaderna, säger han.