Maskin & teknik
Opinion

Insändaren:
Gott från Finland-märket är en stark symbol för finländsk mat

Föreningen Matinformation rf, som administrerar ursprungsmärket Hyvää Suomesta/Gott från Finland, gläds över att märket uppfattas som en stark symbol för finländsk mat och som en pålitlig garanti för inhemskt ursprung. Märket står för genuint finländskt arbete, råvaror och samarbete från jord till bord – en gemensam insats i hela livsmedelskedjan för den inhemska matens framtid.

Föreningen Matinformations medlemskår omfattar primärproduktionen, livsmedelsindustrin och handeln. Föreningens styrelse består av representanter från olika delar av kedjan och från flera produktionsinriktningar.

Enligt Maaseudun Tulevaisuus (27.10.2025) föreslogs det på spannmålsodlarnas krismöte att höja den nuvarande inhemskhetsgränsen för Gott från Finland-märket från 75 till 95 procent. Producenterna menade att märket borde signalera ännu tydligare att produkterna är tillverkade av inhemska råvaror.

Kriterierna för Gott från Finland-märket är noggrant definierade och efterlevnaden kontrolleras regelbundet. Det garanterar att märket verkligen står för finländsk mat – inte för en känsla, utan för verkliga råvaror och produktion i Finland.

I dag finns det nästan 13.000 produkter med Gott från Finland-märket. Inhemskhetsgraden beräknas alltid utifrån slutproduktens recept och visar den faktiska andelen råvaror från finländska gårdar och naturen.

Kriterierna är utformade så att de beaktar variationer i skörd samt råvaror som inte kan fås från Finland, såsom salt och de flesta kryddor. De är också anpassade till företag av alla storlekar och till alla delar av livsmedelsproduktionen.

De senaste siffrorna visar att 38 procent av produkterna med Gott från Finland-märket är helt inhemska och ytterligare 32 procent är nästan helt inhemska. Endast några få procent ligger nära märkets miniminivå på 75 procent. Inhemskhetsgraden har förblivit mycket hög från år till år – förändringarna har bara varit omkring en procentenhet.

Gott från Finland-märket har bidragit till att Finland kunnat behålla en hög inhemskhetsgrad jämfört med övriga Norden. Det är en gemensam framgång som bygger på hela livsmedelskedjans samarbete – och på att finländska konsumenter, producenter och företag värdesätter inhemsk mat.

Anni-Mari Syväniemi
Verksamhetsledare, Föreningen Matinformation rf