Jordbruk
Innovationsdag1
Från 2029 ska verksamheten omfatta sex mjölkrobotar och 351 mjölkkor, säger mjölkproducenten Anders Nyman som tillsammans med sin bror Tomas Nyman och sin far Stig Nyman driver Nymans Lantbruk i Småbönders.
Maskin & teknik

Innovationsdag för lantbruket väckte stort intresse

TEXT: Joakim Snickars

joakim.snickars@gmail.com

FOTO: Joakim Snickars

Allt från robotstyrd mjölkproduktion och användning av drönare till innovationer inom skogsindustrin fanns på det mångsidiga programmet under den agrara innovationsdagen Food And Forest Innovation Day i Vasa.

Tänkande i nya banor och uppfinningar inom primärnäringar var det relevanta temat för dagen då ÖSP-projektet Producentkraft arrangerade ett seminarium på Wasa Innovation Center i början av mars.

Mjölkproducenten Andreas Nyman från Småbönders berättade om det långsiktiga utvecklandet av det egna företaget. Nyman driver sedan 2011 Nymans Lantbruk Ab tillsammans med sin bror Tomas Nyman och pappan Stig Nyman.

Den Nymanska produktionen omfattar idag cirka 260 mjölkkor. Till verksamheten hör också odling av vall och spannmål på 200 respektive 135 hektar. För närvarande arrenderar företaget mark av inte mindre än 21 markägare.

-- I två år har vi varit mera självförsörjande i fråga om ensilage och spannmål, säger Nyman.

Sex mjölkrobotar i sikte

Nymans Lantbruk ansökte om ett omfattande miljötillstånd 2017 och har sedan dess utökat och utvecklat sin verksamhet successivt. Sedan 2023 satsar det framåtsträvande företaget på robotmjölkning.

-- I år ämnar vi bygga ett nytt fähus för kvig- och slutuppfödning.

-- Från 2029 är det tänkt att vi ska förfoga över totalt sex mjölkrobotar och en besättning på 351 mjölkkor. Efter det är det upp till följande generation att ta framtida beslut, berättar Nyman.

Nyman framhåller också att det trots alla utmaningar inte är så illa ställt inom det nationella jordbruket.

-- Vi har tillgång till ett bra stödnätverk med olika organisationer som håller oss om ryggen. Och vi får alltid våra produkter sålda. Det är överlag tryggt att vara bonde i Finland, konstaterar han.

Innovationsdag2
Viktoria Forsberg som driver Wild & Berg berättade om sin bakgrund som företagare. I bakgrunden ses projektledaren Daniel Englund.

Nyttiga mellanmål nischen för Wild & Berg

Andreas Nymans fru, företagaren och mångsysslaren Viktoria Forsberg, var en annan föredragshållare på innovationsdagen.

Forsberg, som bland annat är profilerad som en seriös skidåkare, fick idén och skapade konceptet till sin aktuella satsning Wild & Berg efter att hon hade insett att hon saknade nyttiga mellanmålsprodukter i affärshyllorna.

Wild & Berg gjorde småningom entré på marknaden i slutet av 2022. Företaget tillverkar proteinrika mellanmålbars i olika smaker i sin fabrik i Kaustby.

-- Det är inhemska råvaror som gäller för oss. Några som helst sötnings- och tillsatsmedel finns inte i mellanmålsprodukterna som riktas till både barn och vuxna, säger Forsberg.

Under de senaste åren har Forsberg åkt runt till olika internationella mässor och evenemang för att synliggöra och marknadsföra sitt brand på bredare front.

-- Målet är att vi ska kunna bredda vårt sortiment i framtiden. Till att börja med handlar det om att försöka etablera de befintliga produkterna, säger Forsberg.

Skogsinnovationer

Niklas von Weymar från Metsä Groups innovationsbolag Metsä Spring medverkade i seminariet på distans.

-- Under de senaste sju åren har vårt företag investerat i olika start up-bolag som fokuserar på vidareutvecklingar till nya produkter inom skogsindustrin.

Innovationsprojekt inom skogsvärlden tar sig uttryck som olika pilotsatsningar och demonstrationsfabriker.

– Att ta sig över ”dödens dal” i innovationsprocessen och hitta slutliga finansieringar för att få igång kommersiella fabriker är samtidigt svårt i dagsläget, säger von Weymar.

Metsä Spring har just nu elva nationella innovationsprojekt, som befinner sig i ”sandlådestadiet”, på gång.

Exempel på några påtänkta produktinnovationer: omvandling av barrträdscellulosamassa till textilfiber, utveckling av förpackningsmedel till livsmedelsbranschen med hjälp av en ny teknologi, tillverkning av luftfiltreringspartiklar från cellulosamassa och användning av extrakt från björkved för att skapa ingredienser till kosmetika.

-- Vi går också in för att börja tillvarata olika sidoströmmar i våra fabriker, såsom koldioxid, säger von Weymar.

Innovationsdag3
En drönarboom väntas inom lantbruket framöver, säger Stefan Storgård från Korsnäsföretaget Green Farmer. Drönaren på bilden väger 50 kilo.

Drönarlösningar för jordbruket

Stefan Storgård som driver Korsnäsföretaget Green Farmer arbetar bland annat med att ta fram drönarlösningar för jordbruket.

-- En större drönarboom inom jordbruket förväntas framöver och det behövs därför kunskap om den här tekniken.

-- Jordbrukarna verkar i en brytningsperiod. Det gäller framför allt att kunna arbeta mera effektivt och ekonomiskt och helst öka produktionerna också, säger Storgård.

Förutom vid olika slags kartläggningar och precisionskörningar kan drönare vara nytta till exempel i samband med besprutningar, fröskjutningar och skogsplanteringar.

Samtidigt är den nationella tillståndsbyråkratin enerverande långsam för den som vill ta i bruk drönare som över 25 kilo tunga.

-- Att sprida växtskyddsmedel med drönare är inte heller tillåtet i dagsläget. Men det kan snart komma en öppning snart på det området. Det finns många organisationer som trycker på, säger Storgård.

Digitalisering och ny teknik

En annan aktör som visade upp sig på en minimässa under seminariet var Uleåborgsföretaget Grainsense som representerades av Jarmo Ollila.

Grainsenses nisch är olika verktyg för spannmålsanalyser. Verksamheten omfattar 3.000 produkter i 50 länder.

Andra inslag på Food And Forest Innovation Day-evenemanget var Kim Kaustells (Luke) föredrag om digitalisering och ny teknik i lantbruket och rikssvenska Gudhems Gamla Prästgård som fokuserade på sociala medier som en potentiell extra inkomstkälla för lantbruksföretagare.