Jordbruk
Farvarg3 webbent
Kommer årets kvotjakt på varg minska attackerna på fåren på bete i sommar? Det hoppas fårproducenterna Josefin Norrback och Kaj Sjögård i Pjelax, Närpes. De riktar ett stort tack till alla jägare som deltog i årets jakt.
Jordbruk Livet på landet

Fårproducenter hoppas på lugnare sommar efter vargjakten

SLC - Christoffer Thomasfolk

TEXT: Christoffer Thomasfolk

christoffer.thomasfolk@slc.fi

FOTO: Christoffer Thomasfolk

Förra sommaren råkade fårproducenter i Närpes ut för flera vargattacker. Efter årets kvotjakt på varg hoppas Josefin Norrback och Kaj Sjögård på en lugnare betessäsong. Men oron för fler dödade får är ändå ständigt närvarande.

– Vi vill rikta ett stort tack till alla jägare som deltog i årets kvotjakt på varg i Närpes. Vi är nöjda över att de lyckades fälla några vargar, men tyvärr hittades inga spår i Pjelax. De vargar som var här i somras har varit någon annanstans under jakten, men vi tror och hoppas att vargjakten ska ge effekt inför den kommande betessäsongen, säger Josefin Norrback och Kaj Sjögård, som är fårproducenter i Pjelax, Närpes.

Glädjen var stor bland fårproducenterna i byn när det stod klart att Närpes hörde till de områden som tilldelats en kvot på åtta vargar. Norrback och Sjögård hör till de fårproducenter som förra sommaren råkade ut för vargattacker med flera dödade får och ännu fler skadade som följd.

– Det har varit en lång kamp för att vargjakt ska bli verklighet. Därför trodde jag nästan inte på nyheten i höstas om att vi är nära en kvotjaktsom kan inledas i januari i år, säger Sjögård.

Norrback fortsätter:

– Processen har varit mycket lång och det har varit många års arbete från våra intresseorganisationer och politiker. Så vi vill också rikta ett tack till dem och särskilt till riksdagsman Anders Norrback som i åratal drivit frågan om vargjakt.

Lite snö försvårade jakten

Närpesområdet tilldelades en kvot på åtta vargar. Jakten började mycket bra med tre fällda vargar på fyra dagar i januari. Men efter det tog det stopp. Fram till att jakten avslutades den 10 februari i år lyckades man bara fälla en varg till, och eftersom en varg konstaterades vara en hybrid fylldes endast tre av åtta kvoter.

– Det har varit svårt för jägarna att hitta spår på grund av lite snö. Jag vet om några jägare som en dag körde nästan 300 kilometer och sökte spår utan resultat. Jag är själv jägare och skulle ut och jaga en dag, men inte heller då blev det någon jakt. Så jag vet att jägarna har jobbat hårt för att fylla kvoten, men vargarna har troligen sökt sig bort från området på grund av jakten, säger Sjögård.

Vilka effekter tror ni vargjakten kommer att ha på den kommande betessäsongen?

– Vi hoppas och tror att jakten har gjort vargarna räddare för människan och att de blir skyggare och håller sig borta från våra byar. Men det finns vargar kvar och nu är det också viktigt att jakten blir återkommande och kan genomföras också nästa år. Annars har vi samma problem snart på nytt, svarar de.

Sjögård anser att vargen hör hemma i ödemarker och stora djupa skogar – inte på landsbygden.

– Som fårproducent vill jag inte ha en enda varg i vårt område. Det ska inte heller vara så att vi har rovdjur springandes mellan husen här och barnfamiljer som ska behöva känna en otrygghet. Nu har vi haft en nödvändig vargjakt, men ändå räcker det inte riktigt, menar han.

Han skulle därmed vilja se en ännu hårdare vargpolitik.

– Området som beviljas kvotjakt borde kunna regleras utifrån var vargarna rör sig. Nu flyttade ju flera vargar på sig och höll sig utanför området. Det effektivaste sättet att hålla vargen borta borde vara att man får skjuta dem direkt de är två kilometer från bebyggelse. Då skulle vi inte ha några problem och det vore en vettig vargpolitik, säger han.

Farvarg6 webben
Förra året dödades många får i vargattacker i Närpes. Efter årets kvotjakt har stammen reducerats en aning. På grund av lite snö försvårades spårningen, vilket bidrog till att endast tre av åtta kvoter fylldes. Men förhoppningen är att jakten har haft en avskräckande effekt på rovdjuren i området.

Psykiskt påfrestande

Hur det blir i framtiden återstår att se, men de kan i alla fall glädja sig över att risken för vargattacker nästa sommar torde vara mindre tack vare årets kvotjakt. Både Norrback och Sjögård har fortfarande förra sommaren i färskt minne. Och det är inga trevliga minnen.

– Efter den första attacken försvann vargarna härifrån och vi såg inte till dem på veckor. Det bidrar till en ständig oro och jag sov flera nätter i paketbilen i närheten av beteshagarna. Vi gjorde en massa förebyggande arbete, men ändå blev det flera attacker. Det är otroligt stressande, förklarar Norrback.

Från grupper som är emot alla former av vargjakt framhålls ofta fårproducenternas eget ansvar. Bland annat lyfts vargstängsel fram som något som hindrar attacker – men verkligheten är en annan.

– Vargen som dödade mina får tog sig igenom vargstängslet. Så att vargstängsel skulle förhindra attacker stämmer inte alls, säger Sjögård.

Även Sjögård upplever situationen med varg i området som både fysiskt och psykiskt påfrestande.

– När vi observerar varg på viltkamera åker man direkt ut till betet. Flera gånger tog jag bilen dit och var där och vakade. Det arbetet utförs ofta på natten och då kan det hända man ska slå gräs nästa dag med en lång arbetsdag framför sig. Det är otroligt påfrestande att ha vargen inpå knutarna, förklarar han.

Antalet fårproducenter har minskat kraftigt de senaste åren. En av förklaringarna är just rovdjuren som bidrar till en för många producenter hopplös situation.

– Jag var så trött efter förra sommaren och det finns en gräns för vad man klarar. Om jag råkar ut för fler vargattacker under kommande sommar finns det också en risk för att jag avslutar produktionen, säger Sjögård.

Ersättningen inte tillräcklig

Norrback anser att den ekonomiska ersättningen efter en rovdjursattack inte är tillräcklig. Som det är nu får producenterna enbart ersättning för djuren som dödas. Och den är inte tillräcklig, enligt henne.

– Vi bör även få ersättning för allt förebyggande arbete som görs vare sig djuren blir attackerade eller inte. Det är arbetskrävande att till exempel underhålla rovdjursstängsel. Därmed fullvärdig ersättning vid rovdjursskada, men också ersättning för allt förebyggande arbete vare sig en rovdjursattack inträffar eller inte, säger hon.

Sven Jerkku, som utsågs till kontaktperson under vargjakten i Närpes, tycker det var synd att man inte fick kvoten fylld – trots en fullvärdig insats.

– Det var en utmaning att spåra vargarna på grund av att vi hade så lite snö. Och när vi fick snö hade vargarna flyttat sig utanför området. Det kan vi tyvärr inte göra något åt, säger han.

Skulle ni ha fällt fler vargar med mer snö?

– Jo, det är jag säker på, men vi rår inte på vädret. Men vi är glada över att vi fick chansen att jaga varg, men de var tyvärr inte alltid på rätt område.

Han hoppas att vargjakten ska ge resultat och att i synnerhet fårproducenterna får en lugnare sommar i år.

– Det återstår att se hur det blir och det behövs säkerligen jakt under flera år för att se vilken effekten blir på lång sikt. Huruvida vi får en kvot igen nästa år återstår att se. Det är också många andra områden där det finns mycket varg som nu inte fick möjlighet att jaga. Och där måste man också få chansen att åtgärda problemen i framtiden, säger Jerkku.