EU-kommissionen vill tumma på tullättnader som gäller för exporten till EU av jordbruksprodukter från Ukraina. Åtgärden infördes i samband med den ryska invasionen för att trygga Ukrainas tillgång till världsmarknaderna för livsmedel.
EU-kommissionen gav i juni 2022 Ukraina fritt tillträde till den gemensamma marknaden för jordbruksprodukter genom att avskaffa importtullarna. Det var ett välmenande försök av EU att stöda Ukrainas export.
I praktiken översvämmades emellertid de östeuropeiska länderna av ukrainska produkter. Det resulterade i häftiga bondeprotester i de östliga EU-länderna. De lokala EU-bönderna befarade att bli överkörda av billig agrarimport från öster.
Polen och Bulgarien och flera andra länder i regionen har upprepade gånger hotat med ensidiga importförbud om Bryssel inte tar tillbaka sina åtgärder. Den bulgariska regeringen har krävt ett förbud mot importen av ukrainska ägg.
Kommissionen drar slutsatser
EU:s agrarkommissionär Christophe Hansen har nu reagerat på kritiken och meddelar att EU kommer att minska importen av ukrainska agrarprodukter från och med juni månad. Importkvoterna ska dras ned, tillade han.
Kiev strävar efter en förlängning av den tullfria ordningen, men svåra förhandlingar hotar, särskilt inom fjäderfä- och äggsektorerna. Hansen driver på ett snabbt avtal. Det som är särskilt viktigt är harmoniseringen av produktionsstandarder.
Harmoniseringen är särskilt viktig när det gäller användningen av bekämpningsmedel. Målet är ett långsiktigt avtal. Huruvida detta också ligger i de europeiska jordbrukarnas intresse är emellertid öppet.
Ukraina har däremot reagerat med oro på uttalandena från Bryssel. Finansminister Sergei Marchenko varnade i den brittiska tidningen Financial Times för ”allvarliga konsekvenser” om Ukrainas tullfrihet skulle strykas.
Enligt Reuters planerar EU dessutom att ”avsevärt" minska importen av socker från Ukraina. Redan inför ett möte med franska bonderepresentanter hade Hansen gjort klart att kvantiteterna kan sänkas betydligt under nuvarande nivå.
EU-kommissionen lovar att lösa problemet. Importen ska dras ned men Hansen har ännu inte avslöjat hur och när det ska ske. Kommissionen arbetar med en ersättande modell som lanseras de kommande veckorna.
Ukraina är EU-handelspartner
EU är Ukrainas viktigaste handelspartner. Kiev strävar nu efter en förlängning av den tullfria ordningen, men svåra förhandlingar hotar, särskilt inom fjäderfä- och äggsektorerna. Hansen driver på för ett snabbt avtal.
Ett komplicerat problem är harmoniseringen av produktionsstandarder, särskilt med avseende av användningen av bekämpningsmedel. Målet är ett långsiktigt avtal, men till och med ukrainska politiker är pessimistiska.
Ordföranden för det ukrainska jordbruksrådet Andriy Dykun har dämpat förväntningarna på en anslutning till EU med tillhörande avtal för jordbrukssektorn. Ukraina betecknas som en alltför stark aktör på jordbrukets område.
Även om Ukraina skulle gå med i EU skulle landet enligt experter endast kunna avyttra runt 20 procent av sin jordbruksproduktion på den europeiska inre marknaden. Merparten av exporten skulle även i fortsättningen skeppas till Ukrainas traditionella marknader.