En epidemi av blåtunga härjar i södra Sverige och Danmark. I Finland har hittills inga fall påträffats. Blåtunga drabbar tama och vilda idisslare, såsom nöt, får och hjortdjur. Viruset är ofarligt för människor.
På ett blåtungeseminarium för fårägare i oktober informerade veterinär Johanna Rautiainen om epidemiläget och berättade om virussjukdomen.
– Vi känner till 24 olika serotyper av orbivirus, som förorsakar blåtunga. Blåtunga förekommer på alla kontinenter, och ger sig till känna både som lokala sjukdomsutbrott och större epidemier.
Europa hade år 2006 en epidemi bland annat i Nederländerna, Belgien och Frankrike, och år 2008 i Sverige och Danmark. Då vaccinerade man ungefär 700.000 idisslare i Sverige med Bovilis BTV8. Det är ett effektivt vaccin mot orbivirus av setotyp 8, som då förorsakade pandemin.
Vaccin mot serotyp 3 inte särskilt effektivt
Orbiviruset som sedan hösten 2023 spridit sig i Västeuropa är av serotyp 3. Det finns vaccin även mot denna serotyp, men vaccinet är inte särskilt effektivt. I Nederländerna var dödligheten i serotyp 3 år 2023 större än i serotyp 8 år 2006.
Blåtunga av serotyp 3 har fortsatt sprida sig kraftigt i år. Under sommaren upptäcktes rikligt med sjukdomsfall i Danmark, och under hösten några fall i Norge nära den svenska gränsen i söder. I södra Sverige upptäcktes det första fallet i september och sjukdomen har därefter spridit sig norr- och österut i landet.
Finland har förbjudit djurimport från EU-länder där blåtunga konstaterats. Enligt Livsmedelsverket kommer denna situation sannolikt att fortsätta under en längre tid.
Övrigt avelsmaterial, såsom sperma, får importeras från ett medlemsland med blåtunga, om sjukdomen inte konstaterats på den ursprungliga gården.
I Finland är det förbjudet att vaccinera mot blåtunga.
Förhoppning om kall vinter
Blåtunga sprider sig inte direkt mellan djur, utan med hjälp av svidknott. När ett knott biter ett infekterat djur, replikeras viruset i knottets körtlar, och sprids i sinom tid vidare när knottet biter ett mottagligt djur.
Knotten kan spridas långa avstånd med vinden.
– Vi hoppas på hård köld i södra delarna av Sverige och i Danmark. Kyla är oförmånligt för knottens livscykel, och skulle därmed matta av spridningens framfart och dämpa epidemin, säger Rautiainen.
Om epidemin sprider sig längre norrut i Sverige, ökar risken för att den sprider sig till Finland via Åland. I Estland har man hittills inte påträffat blåtunga.
Blåtunga är en anmälningspliktig djursjukdom. Misstanke om blåtunga ska så snabbt som möjligt anmälas till kommunalveterinären eller regionförvaltningsverkets länsveterinär.
Smittade djur kan ha allt från mycket lindriga till allvarliga symptom som leder till döden. En del smittade djur blir inte sjuka. Vanliga symptom är salivering, nosflöde, feber, svullnad vid huvud, öron och hals. Syrebrist kan förorsaka att djurets tunga blir blå, därav även sjukdomens namn.
På Livsmedelsverkets hemsida finns detaljerade beskrivningar på sjukdomssymptomen.