Har man ett åtagande som löper ut 30.4.2021 kan man i samband med årets stödansökan ansöka om förlängning av åtagandet med ett år. Även om man redan i fjol ansökte om förlängning av ett åtagande som man ingick år 2015 ska man i år igen ansöka om förlängning med ett år, påminner Jordbruksbyrån.
Görs stödansökan elektroniskt ansöker man samtidigt automatiskt också om förlängning. Gör man hela stödansökan på papper kan förlängning ansökas om på blankett Å1a.
Åtagandet förlängs oförändrat och blir gällande till och med 30.4.2022. Jordbrukaren ska uppfylla villkoren fram till dess.
Man kan inte göra ändringar i sitt åtagande i samband med förlängningen.
Har man behov av att göra ändringar i åtagandet kan man alternativt ingå ett nytt tvåårigt åtagande. Genom att ingå ett tvåårigt åtagande kan man:
- Frånträda frivilliga komplement i åtagandet om balanserad användning av näringsämnen eller i åtagandet om ekologisk produktion.
- Välja nya frivilliga komplement till åtagandet om balanserad användning av näringsämnen eller till åtagandet om ekologisk produktion.
- Byta gårdstypen i åtagandet om balanserad användning av näringsämnen.
- Frånträda åtagandet om ekologisk produktion till den del som gäller ekologisk husdjursproduktion.
- Bifoga till åtagandet om balanserad användning av näringsämnen eller till åtagandet om ekologisk produktion sådana basskiften som inte har varit anslutna till ditt åtagande.
- Minska arealen i åtagandet.
- Minska eller öka antalet djur i åtagandet om uppfödning av ursprungsraser.
Även den som inte har ett åtagande om balanserad användning av näringsämnen eller åtagande om ekologisk produktion kan i år ingå ett nytt tvåårigt åtagande.
Ett nytt tvåårigt åtagande om skötsel av kulturmark eller skötsel av naturbeten med höga naturvärden kan ingås för naturbeten som inte tidigare har ingått i något åtagande.
Det är också möjligt att ingå ett nytt tvåårigt åtagande om skötsel av naturbeten med höga naturvärden för sådana naturbeten som har ingått i ett åtagande om skötsel av kulturmark förutsatt att betet uppfyller villkoren för ett naturbete med höga naturvärden. Då avslutas åtagandet om skötsel av kulturmark, men för de återstående betena kan man ingå ett nytt tvåårigt åtagande om skötsel av kulturmark.
Ansökan om ett nytt tvåårigt åtagande kan göras enbart på pappersblanketter. Har man haft ett motsvarande åtagande år 2020 kan man ändå ansöka om utbetalning för ditt nya åtagande elektroniskt.
Notera att de tvååriga åtagandena kan ingås förutsatt att kommissionen godkänner landskapsregeringens förslag till programändring som lämnades till EU-kommissionen i början av året.
Mera information om ansökningsförfarande finns i landskapsregeringens Ansökningsanvisningar 2021.
Digitalt informationstillfälle om årets stödansökan
Årets informationstillfälle om lantbrukets arealstöd och djurstöd på Åland kommer i år att direktsändas tisdagen den 11 maj 2021 kl.13.00-15.30 på jordbruksbyråns Facebook-sida och på landskapets YouTube-kanal.
Föreläsare är Bertel Storsved från Statens ämbetsverk på Åland och Thomas Svahnström från Ålands landskapsregering som berättar om nytt och aktuellt inför årets ansökan. Vill man ställa frågor går det bra att göra det via chatten som finns både på Facebook och på YouTube.
Sändningen kommer att bandas och kan ses också i efterhand.
Föreläsarna Bertel Storsved och Thomas Svahnström för åländska jordbrukare tisdagen den 11 maj kl.13.00.