Den åländska skördefesten tredje helgen i september hade i år ca 15.000 besökare som gjorde totalt 110.000 besök på de 43 olika besöksmålen.
Men trots att antalet besökare var lägre än i fjol slog evenemanget ändå försäljningsrekord med 1,7 miljoner euro jämfört med förra årets 1,3 miljoner.
– Vi är så stolta över våra medlemmars förmåga och handlingskraft att år efter år skapa ett så populärt och gediget program. Tillsammans har vi stor betydelse för den åländska landsbygden och Åland i stort, kommenterar Skördefestens vänners verksamhetsledare Birgitta Eriksson-Paulson och kanslisten Maja Sundblom.
– Tack till alla som besökte Skördefesten och varmt välkomna tillbaka den 17-19 september 2027 då Skördefesten fyller 30 år vilket förstås ska firas med pompa och ståt!
Men redan före firas julmarknaden ”Åland Glimrar” på Torget i Mariehamn den 12-13 december.
Och tillsammans med projektet Smakturismen på Åland och Mathantverkarna på Åland ordnas en tvådagars inspirationsresa till Stockholm den 7-8 november med besök på STHLM Food & Wine samt verksamhetsbesök på Väddö Gårdsmejeri i Roslagen.