Växthusodlarna i Sydösterbotten är i regel mycket teknikintresserade och måna om att hålla sig i framkant av utvecklingen. Detta framgår av ett 30-tal gjorda intervjuer med fokus på värme, belysning och klimatlösningar för växthus.
Mellan våren 2024 och mars 2026 har Nytt Blad-utvecklingsprojektets projektledare Peter Wiik åkt runt på fältet, gjort intervjuer och kartlagt växthusodlarnas tankar och åsikter om olika energifrågor.
– Vi har utgått från nuläget och ambitionen är att stöda odlarna i den pågående teknikomställningen. Det händer ju väldigt mycket på området. Bland annat är utnyttjande av spillvärme ett högaktuellt ämne.
– När vi började med den här kartläggningen låg flispriserna på toppnivå. Starka hotbilder angående uppvärmningen av växthusen tog form. Dessutom är det också ovisst om torv kan användas i framtiden, fortsätter Wiik.
Resultatet av intervjuerna har sammanställts i en rapport som finns tillgänglig på nätet via växthusportalen vakra.fi.
Växthusodlarna är teknikintresserade
Kan några speciella mönster eller trender skönjas utifrån rapporten?
– Överlag är växthusodlarna mycket teknikintresserade och måna om att hålla sig i framkanten av utvecklingen. Detta gäller speciellt för större växthusföretag.
– De växthusföretag som har kontinuiteten tryggad och någon som tar över i framtiden är vanligtvis mera benägna att satsa mera kraftigt.
– Det pågår en snabb teknikutveckling och stora investeringar som medför olika utmaningar. Samtidigt går växthusodlarna också in för att samarbeta och byta erfarenheter med varandra. Det är positivt att det verkligen finns ett starkt växthuskluster i regionen, säger Wiik.
Flexibilitet en klar styrka
Peter Wiik betonar att det är en klar styrka att växthusodlarna ofta är flexibla i sina arrangemang i en dynamisk omgivning där priserna på olika energiresurser kan ändras på kort tid.
– Det är till exempel vanligt att aktörer garderar sig med flera uppvärmningssystem. Förutom fasta bränslen har användning av elpannor blivit vanligare. Oljepannor brukas nästan aldrig numera, men de finns i många fall kvar som reservlösningar.
– Fasta bränslen ser ut att vara den viktigaste värmekällan också i fortsättningen, framhåller Wiik.
LED-belysning är en garanterad väg mot lägre elkostnader på längre sikt. Gradvisa förändringar genom hybridlösningar är samtidigt den typiska utvecklingen i många växthuskomplex.
– Tack vare LED-lamporna i kombination med avfuktare kan producenterna sänka sina värmekostnader. Mindre ventilation och ökad användning av gardiner är några konsekvenser i sammanhanget, säger Wiik.
Datacentraler väcker frågetecken
Hur ser utsikterna ut för att nyttja spillvärme från exempelvis större datacenter?
– Byggen av ett datacenter och en vätgasfabrik är planerade i Kristinestad som bäst. Datacenter finns i tankarna även i Teuva och Pörtom. Huruvida de här projekten kommer att förverkligas är dock inte klart.
– Också om det skulle byggas ett värmenät som kunde förse växthusarealer på minst 10 hektar med spillvärme är lönsamheten i det hela också ett frågetecken, säger Wiik.
Fortsatt forskning behövs
Nytt Blad-projektet i Yrkeshögskolan Novias regi avslutas den 30 juni.
Under de gångna två åren har fem webbinarier, seminarier, artiklar, studiebesök och deltagande i olika evenemang hört till projektverksamheten.
Förutom projektledaren Peter Wiik har Mats Borg, äldre lektor i energiteknik på Novia, och Esa Palmujoki varit knutna till projektet. Växthusexperten Palmujoki har varit inriktad på belysningsfrågor.
– Under projektets gång har vi gjort mätningar och samlat in mycket data om avfuktningssystem i växthusanläggningar. Vi har fokuserat på olika apparater och hur de fungerar. Däremot hade vi inte tillräckligt med data för att kunna få en klar bild av de totalekonomiska effekterna.
– Överlag har växthusodlarna varit mycket nöjda. Man får bukt med fuktproblem och sänker dessutom uppvärmningskostnaderna, säger Wiik.
Wiik framhåller också att växthusen kunde gagnas av en biogassatsning i Sydösterbotten. Man kunde på så vis ta till vara koldioxid från rötningsprocesser på cirkulärekonomiskt vis.
– Diskussionerna om en biogasanläggning i Sydösterbotten fortsätter. Det gäller bland annat att säkra tillgången på råvaror och att hitta en lämplig plats.
Apropå framtiden är det viktigt att det fortsätter bedrivas forskning om växthusodling i ett specifikt klimat, poängterar Wiik.
– När det gäller till exempel belysning och avfuktning är förhållandena och förutsättningarna i norra Europa klart annorlunda än i Holland och Spanien.
Några aktuella växthusrelaterade forskningsprojekt är TuKKBio (rötning av problematiska avfall från växthus) i Novias och Vasa yrkeshögskolas regi samt Secure Bio Supply (utveckling av långtidslagring av fasta bränslen och sökande efter alternativ till torv) i Novias, Åbo Akademis och Finlands skogscentrals regi.