USA:s bönder upplever svåra tider. Handelskriget mellan USA och Kina, svårigheter att rekrytera arbetskraft och allmänt dystra framtidsutsikter tär på framtidstron. Farmarnas organisationer vädjar om övergångsstöd av president Donald Trump.
Den amerikanska producentorganisationen American Farm Bureau Federation skickade nyligen ett brev till president Donald Trump och de viktigaste kongressledarna för att betona det allvarliga ekonomiska trycket inom jordbrukssektorn.
Fallande priser på jordbruksprodukter, skenande utgifter och handelstvister skapar förhållanden som ställer jordbrukarfamiljer inför svåra problem. Familjejordbruken möter allt svårare ekonomiska problem.
Över hela landet försvinner jordbruk när familjer definitivt stänger grindarna till gårdar som deras föräldrar, mor- och farföräldrar och generationer före dem har byggt upp, beklagar bondeorganisationen AFBF:s ordförande Zippy Duvall.
Landsbygden förlorar sin livskraft
AFBF påminner om att samhället förlorar generationer av kunskap med den negativa utvecklingen. Den lokala ekonomin lider. Skolor stängs, färre lastbilar anlitas för transporter och färre småföretag håller landsbygden vid liv.
I takt med att gårdar försvinner, förlorar också Amerika sitt oberoende med avseende på egna livsmedel och förmågan till självförsörjning utan beroende av utländska leveranskedjor.
Enligt bondeorganisationen har priserna på grödor fallit betydligt sedan 2022. Under samma tidsperiod har produktionen inom det amerikanska jordbruket vänt till ett handelsunderskott.
Beroendet av utländska handelspartner, särskilt Kina, har ökat volatiliteten inom jordbrukssektorn och berövat bönderna den säkerhet de behöver för att organisera framtiden.
På kort sikt uppmanar vi politikerna att införa övergångsstöd för jordbrukare redan före slutet av 2025, uppmanar AFBF. Betalningar måste vara robusta nog för att åtgärda jordbrukssektorns akuta problem.
Under tiden måste regeringen rätta till övergripande brister och ge meningsfullt stöd i takt med att den federala regeringen arbetar med att omkalibrera handelsstrategier, stabilisera priser och stärka viktiga marknadsrelationer.
Presidenten måste handla
President Trump hade tidigare lovat sina farmare ytterligare intäkter genom tullar, men det löftet har fastnat i kalabaliken kring nedstängningen av myndigheter och maktkampen mellan Trump och demokraterna.
AFBF uppmanar presidenten att därutöver utveckla långsiktiga lösningar för att förbättra de ekonomiska förhållandena på gårdarna och den amerikanska landsbygden. I största allmänhet.
Bland fordringarna noteras rättvisa och fungerande handelsavtal, tydligare regler för biobränslen, helmjölk i samband med skolmåltider, reglering av handeln mellan delstater, och bättre koll på priser på viktiga insatsvaror inom jordbruket.
Nya regler för handelspolitiken och reaktioner från andra länder har ödelagt våra marknader och drivit råvarupriserna långt under produktionskostnaderna, säger NFU:s ordförande Rob Larew.
Stressnivån bland jordbrukare är hög. Det återspeglas av det ökande antalet konkurser över hela landet. Antalet gårdar i USA har minskat i årtionden. Enbart mellan 2017 och 2022 stängde fler än 140.000 gårdar, enligt NFU:s pressmeddelande.