Jordbruk
Miljoagift24 1
I praktiken gäller betalningsskyldigheten nästan alla verksamheter som enligt miljöskyddslagen är tillståndspliktiga, anmälningspliktiga eller registreringspliktiga. De årliga miljöskadeavgifterna varierar mellan 200 och 30.000 euro, men för husdjursproduktion är det alltid den lägsta betalningsklassen på 200 euro som gäller. ARKIVFOTO
Jordbruk

Stora husdjursgårdar
måste betala miljöskadeavgift
från 2026

SLC - Mikael Jern

TEXT: Mikael Jern

mikael.jern@bastu.net

En ny miljöskadefond inleder sin verksamhet vid årsskiftet och samtidigt börjar miljöskadeavgifter samlas in till fonden. Inom jordbrukssektorn gäller betalningsskyldigheten stora husdjursgårdar, i praktiken sådana som har ett miljötillstånd från Regionförvaltningsverket.

Miljöskadeavgiften tas ut antingen som engångsavgift eller årligen. För husdjursgårdar är avgifterna årliga. Engångsavgiften, som uppgår till 400 euro, börjar samlas in redan nästa år, medan de årliga avgifterna samlas in från 2026.

De årliga miljöskadeavgifterna varierar mellan 200 och 30.000 euro, men för husdjursproduktion är det alltid den lägsta betalningsklassen på 200 euro som gäller. Avgiften betalas alltid för den verksamhet som bedrivits under det föregående året.

Närmare information om vilken husdjursproduktion som omfattas av de årliga miljöskadeavgifterna visas i faktarutan här invid.

20.000 kubikmeter sågvirke, 5-50 ton slaktkroppar

Nästa år ska miljöskadeavgifter av engångsnatur betalas till fonden för sådan verksamhet som medför risk för förorening av miljön. Engångsavgifter uppbärs till exempel för sågverk med produktionskapaciteten på minst 20.000 kubikmeter sågvirke per år, eller slakterier där produktionskapaciteten är 5-50 ton slaktkroppar per dygn. Större anläggningar betalar årliga avgifter.

Med de medel som samlas in till fonden genom miljöskadeavgifter bereder man sig på att betala ersättningar för miljöskador, samt för kostnader för bekämpning av miljöskador och återställande av miljön. Medel från miljöskadefonden skall användas när ersättning inte kan tas ut av den egentliga ansvariga parten, till exempel på grund av betalningsoförmåga eller för att det inte har kunnat utredas vem den ansvariga parten är.

Skyldigheten att betala miljöskadeavgift grundar sig på utövande av verksamhet som medför risk för förorening av miljön. I praktiken gäller betalningsskyldigheten nästan alla verksamheter som enligt miljöskyddslagen är tillståndspliktiga, anmälningspliktiga eller registreringspliktiga.

Sådana verksamheter är till exempel gruvdrifts- och avfallsbehandlingsverksamheter samt verksamheter inom skogs-, metall- och energisektorn och även till exempel distributionsstationer för bränsle, torvutvinning och vissa djurstallar.

Miljöskadeavgiftens storlek påverkas av den risk för förorening av miljön som verksamheten medför.

Staten ska inte betala för miljöskador

Avgiftsmyndigheten är Närings-, trafik- och miljöcentralen i Södra Österbotten. År 2025 sänder avgiftsmyndigheten avgiftsbeslut till de verksamhetsutövare som är skyldiga att betala en avgift av engångsnatur. Största delen av dessa verksamheter övervakas av den kommunala miljövårdsmyndigheten.

Syftet med den nya miljöskadefonden är att staten inte ska bli tvungen att betala för verksamhetsutövarnas miljöförpliktelser med skattemedel. Dessutom ska det ur fonden, inom gränserna för det anslag som överförts från statsbudgeten, beviljas understöd enligt prövning till de aktörer som ansvarar för ordnandet av räddningsväsendet för anskaffningar för bekämpning av miljöskador.

Fonden ersätter den nuvarande oljeskyddsfonden och den obligatoriska miljöskadeförsäkringen.


Gårdar som är skyldiga att betala årlig miljöskadeavgift på 200 euro:

• Uppfödning av fjäderfä med mer än 40.000 platser
• Svinstallar som har mer än 2.000 platser för slaktsvin eller mer än 750 platser för suggor
• Djurstallar avsedda för minst 300 mjölkkor, 500 köttnöt eller 600 dikor
• Djurstallar med nötkreatur som kombinerar ovannämnda produktionsformer, om det totala djurenhetsantalet överstiger 3.000. Djurenhetskoefficienterna räknas inte på samma sätt som i stödsystemen. Anvisningar för att räkna djurenheterna finns på Miljöministeriets hemsida.
• Pälsdjursfarmer för minst 2.800 avelshonor av mink eller iller, eller för minst 1.400 avelshonor av räv eller sjubb, eller andra pälsdjursfarmer där det totala antalet djurenheter uträknat med djurenhetskoefficienterna är minst 560