Skogsbruk
Jd Vaxtskydd Webben
John Deere har flyttat motorn bakom hytten på sina självgående växtskyddssprutor och nu ser de ut som alla andra. FOTO: John Deere
Tema

Smartfarming och
nya växtskyddssprutor
från John Deere

SLC - Anders Niléhn

TEXT: Anders Niléhn

anders@agrar.nu

Nya John Deere 300M är en självgående växtskyddsspruta i två storlekar, 332M med 3.200 liters tank och upp till 28 meters ramp och 340M med 4.000 liters tank och upp till 36 meters ramp.

Motorn är på 175 respektive 225 hästkrafter och spårvidden kan regleras hydrauliskt mellan 150 och 180, 180 och 225 eller 225 och 300 centimeter beroende på axlar.

Hytten är helt ny samt rymlig och bekväm. Maskinen har all tänkbar utrustning med automatisk påfyllning och enkla reglage som det är lätt att förstå sig på.

Även de bogserade växtskyddssprutorna har en ny design och nu släpps även tekniken See and Spray på marknaden. Det är en kamera per rampmeter som läser av ogräs och gröda på marken så att växtskyddssprutan endast applicerar ogräspreparat där det behövs.

Det ger upp till 60 procent reduktion av ogräspreparat i sockerbetor enligt John Deere.

För att få det att fungera har maskinen munstycke som kan öppna och stänga upp till 50 gånger per sekund. Därmed är det alltid samma tryck oavsett framkörningshastighet.