Tema
Marknadsoversikt webben
Enligt Pellervos ekonomiska forskningsinstitut PTT:s prognos för skogssektorn går virkeshandeln ännu trögt. Men en långsam återhämtning väntas under året i takt med att lagren minskar och träanvändningen ökar.
Tema

PTT:s skogsprognos:
Gradvis återhämtning väntas på en ännu slö marknad

SLC - Nicolas von Kraemer

TEXT: Nicolas von Kraemer

nicolas.kraemer@slc.fi

FOTO: Nicolas von Kraemer

Svag efterfrågan pressar virkespriserna, men under året väntas virkeshandeln återhämta sig i takt med att lagren minskar och industrins träanvändning ökar. Det visar PTT:s prognos för skogssektorn.

Enligt Pellervos ekonomiska forskningsinstitut PTT:s prognos för skogssektorn våren 2026 hålls den finska skogsindustrin under de kommande åren tillbaka av osäkerhet på världsmarknaden och den knaggliga ekonomiska tillväxten.

På grund av dålig efterfrågan har virkespriserna sjunkit sedan hösten, vilket påverkar det årliga medelpriset som för första gången på många år sjunker. Detta syns framför allt i priset på massaved.

Nedgången har bland annat fått skogsvårdsföreningarna att under sin vårkampanj lyfta fram vikten av konkurrensutsättning av virkesaffärer.

– De senaste månaderna har virkesmarknaden varit svag, men situationen väntas förbättras under året. Bakgrunden är att virkeslagren minskade förra året då träanvändningen ökade tydligt, trots att både avverkningar och särskilt virkeshandel minskade, säger Olli Korhonen, skogsekonom på PTT.

Virkesmarknaden går trögt men köpen väntas öka

Enligt PTT:s prognos försvagades virkeshandeln tydligt under andra halvan av förra året och marknaden har fortsatt vara lugn även i början av året.

Efterfrågan på både timmer och massaved har minskat, och enligt MTK:s undersökning Metsätutka har osäkerheten bland privata skogsägare ökat. Över 70 procent tror att de inte kommer att sälja alls i år.

Trots detta väntas marknaden återhämta sig gradvis mot slutet av året, eftersom virkesköparnas lager har minskat och industrins träanvändning fortsätter växa något. I år väntas därför mängden rotköp öka med fyra procent jämfört med förra året, för att nästa år öka med sex procent.

Avverkningarna minskade med nästan tio procent jämfört med fjolåret, även om nivån fortfarande ligger nära genomsnittet för de senaste fem åren. I år och nästa år väntas en försiktig ökning i avverkningarna i takt med att skogsindustrins behov av trä växer måttligt. Innevarande år väntas avverkningarna öka med två procent och nästa år med en procent från årets nivå.

I år väntas det genomsnittliga priset på massaved sjunka med omkring femton procent, vilket påverkar både barr- och björkmassaved. Den svagare efterfrågan på trä, tillsammans med minskade lager hos virkesköparna, har lett till kraftiga prisfall särskilt under hösten och vintern.

Minskad användning av trä inom energiproduktion har också minskat konkurrensen om massaveden och bidragit till den svagare prisutvecklingen.

Timmerpriserna håller sig däremot relativt stabila. Rotprisinkomsterna sjunker med fyra procent i år, och stiger igen med tre procent nästa år. Nästa år tros marknaden stabiliseras och priserna börja återhämta sig försiktigt.

Efterfrågan på energived minskade kraftigt förra året, främst på grund av den milda vintern och stora lager av träbränslen. Handeln med energived föll markant och användningen av skogsflis minskade tydligt. I början av detta år ökade dock förbrukningen av träbränslen under vinterns köldperioder, vilket minskade lagren och ökade behovet av nya leveranser.

Värdet på exporten ökar – volymerna minskar

Värdet på skogsindustrins export ökar med två procent innevarande år i alla varor förutom papper. Sågvaror, plywood och massa växer starkast – den förstnämnda åtta procent och de två senare fem procent.

Kartongexporten hölls i fjol uppe trots svagare produktion och minskad export till USA under årets senare hälft. I år väntas marknaden förbli trög på grund av överkapacitet, importtullar och permitteringar, även om utsikterna för nästa år är något ljusare.

Pappersexporten ökade i fjol trots fortsatt svag efterfrågan på grafiska papper och sjunkande exportpriser. I år väntas produktionen minska till följd av nedlagd kapacitet och fortsatt överutbud, medan den långsiktiga nedgången i papperskonsumtionen fortsätter att tynga marknaden.

Exporten av plywood minskade i fjol till följd av strejker och nedlagd produktionskapacitet, även om exporten till USA ökade. I år väntas exporten åter växa tack vare en försiktig återhämtning inom byggandet i Europa och ny produktionskapacitet som tas i bruk nästa år.

Exporten av massa ökade i fjol framför allt till Kina och övriga Asien, trots att exportpriserna sjönk något. I år stöds marknaden av tillfälliga produktionsbegränsningar och stigande massapriser i Europa, även om osäkerheten i världshandeln och den svaga efterfrågan på papper och kartong fortsätter att tynga utsikterna.

Exporten av sågvaror ökade kraftigt i fjol trots svag global efterfrågan, främst tack vare ökad export till Europa och brist på stock i Centraleuropa. I år väntas exporten fortsätta växa i långsammare takt, även om osäkerhet på världsmarknaden, svag byggkonjunktur och ökad konkurrens från Kanada dämpar utsikterna.

Ljusglimtar på marknaden

Botten torde dock vara nådd. Alltefter att förråden minskar väntas virkesaffärerna öka och marknaden piggna till.

Enligt Naturresursinstitutet Lukes statistik fortsatte rotpriserna att stiga i april om än virkesmarknaden ännu går trögt.

Maaseudun Tulevaisuus rapporterar att virkesmarknaden fortfarande är lam i jämförelse med våren 2025, men att priset på stock stigit från vecka till vecka.

Kalle Karttunen, forskningschef på MTK, är inne på samma linje. I ett inlägg poängterar han att priset på granstock redan är på samma nivå som i fjol.

– Det finns därför incitament för virkesförsäljning framför allt i grövre stämplingar.