
En grupp av experter från Finland besökte nyligen Österrike för att bekanta sig med landsbygdsutveckling enligt Leader-metoden och kunskaps- och innovationsbefrämjande (AKIS) inom lantbruk och de gröna näringarna.
Med på resan, med kopplingar till SLC var Arto Vuollet, SLF, Mona-Anitta Riihimäki, HAMK och Rikard Korkman, SLC.
AKIS är ett internationellt begrepp som står för Agricultural Knowledge and Innovation Systems. Att effektivera att forskning och rådgivning betjänar lantbrukaren ännu bättre är en central tyngdpunkt i CAP planen 2023-2027.
Leader igen står för en metod för landsbygdsutveckling som introducerades av EU 1991. I metoden står lokal förankring, initiativkraft och engagemang i centrum. Tanken är att lokal utveckling genomförs mest effektivt av dem som bor och verkar där – av dig, din förening, lokala företag och andra organisationer. Det är de som vet vilka behov och utmaningar som behöver mötas.
Österrike hör till de länder inom EU, med bland annat Danmark och Irland , där forskning, rådgivning är bäst integrerade för att betjäna odlarna på bästa sätt. Markus Stadler från Österrikes jordbruksministerium med ansvar för AKIS-koordineringen berättade att samarbetet har utvecklats under en lång tid och ansvarsfördelningen är klar mellan de olika aktörerna.
I nyckelställning är de 9 regionala jordbrukskamrarna (Landwirtschaftkammer Österreich). Jordbrukskamrarna ansvarar både för intressebevakning och direkt rådgivning till odlarna. Alla odlare med över 0,5 hektar åkermark förutsätts vara medlemmar i kamrarna, medlemsantalet är idag 37.000.

Studiebesöken riktades till de vackra alplandskapen i Tyrolen. Vi besökte lantbruksskolan LLA Rotholz och HBLFA Tirol i Zillertal med inriktning på mjölkförädling som är ett campus som sedan 2020 förenar forskning, rådgivning och utbildning under samma tak. I Österrike finns det fem andra liknande campus.
Under de intensiva dagarna besöktes också Leader-projekt i anslutning till lokal solkraftsproduktion, bl.a. ett lokalt solandelslag i Trins och företaget Hilber Solar som utvecklar system för att kombinera produktion av solenergi och t.ex. fruktproduktion och annan odling på samma åker.
Benjamin Mair , 25 år, från gården Klauserhof i Trins berättade om sitt alpjordbruk på 1.200 meters höjd över havet. Han hade genomfört sina lantbruksstudier i LLA Rotholz och såg positivt på framtiden. Medelåldern bland jordbrukarna i regionen ligger på 40 år.
Gården bedriver ekologisk mjölkproduktion med 15 mjölkkor och med ungdjur totalt 23 djur. Mjölken förädlas av ett närliggande mejeri till yoghurt och exporteras till Italien. Mjölkpriset är 1,10 euro per liter.
Österrike har i likhet med Finland också rätt att utbetala s.k. LFA-stöd, men till skillnad från Finland baserar sig stödet på hur branta åkrarna är – desto brantare och svårodlade desto högre stöd.
En viktigt tilläggsinkomst för gården är uthyrningen av två alpstugor till gäster som besöker alperna.
