SLC och flera andra branschaktörer deltog i samarbetet ”Lande Moves” då Stafettkarnevalen ordnades i Helsingfors i slutet av förra veckan, nu för sextiotredje gången.
Fredrik Grannas, ombudsman vid ÖSP, står i SLC:s, Finlands Svenska 4H:s, FarmerTimes (ProAgria ÖSL) samt Marthaförbundets gemensamma monter och delar ut äppeljuice till deltagarna i Stafettkarnevalen.
– Får det vara äppeljuice, frågar en glad och ivrig Grannas.
På fredagen är vädret regnigt, men deltagarna är klädda enligt vädret och stämningen på Olympiastadion i Helsingfors – och inte minst ljudnivån – är på topp. I Stafettkarnevalen deltar 9.000 barn från Svenskfinland och förstås en hel del lärare men också andra vuxna från skolorna.
Stafettkarnevalen har skapats av Carl-Olaf Homén och idén hämtade han från USA. Stafettkarnevalen har under decenniernas gång dessutom utvecklats rejält och kringaktiviteterna har också ökat i omfattning.
Under de år som Olympiastadion renoverats ordnades karnevalen bland annat i Vasa och Esbo, men i övrigt har den hållit till i Helsingfors.
Lär barn om bondens arbete
FarmerTime, ett projekt i ProAgria Österbottens Svenska Lantbrukssällskaps regi, är också med på Stafettkarnevalen. Victoria Vikstrand jobbar med projektet.
– Projektet strävar efter att lära barn om bondens arbete och matproduktionen, säger hon.
Ett sätt på vilket man gör det är man tagit fram en digital lärarhandbok och interaktivt material för eleverna.
– Vi är förstås här för att påminna både lärare och elever om att vi finns. Via vårt material kan eleverna lära sig om hållbart jordbruk och matens resa på ett sätt som passar i klassrummet, säger Vikstrand.
I det interaktiva materialet kan barnen själva klicka på olika saker och få kunskap den vägen. Många lågstadieskolor har tagit in det här som en del av undervisningen i omgivningslära, men också i samband med andra läroämnen.
På ”Lande Moves”-avdelningen höll också Finlands Svenska 4H samt Marthaförbundet till.