Opinion
Opinion

Insändaren:
Datacentren bör ha en egen elproduktionskapacitet

Majoriteten av våra ledande politiker är klart positivt instämda till investeringarna i datacenter. Bra exempel är t.ex. vår statsminister samt SDP:s ordförande, som med tindrande ögon poserar tillsammans med Google-chefer och samtidigt berättar om nya arbetsplatser samt försäkrar oss att elpriset skall hållas ”stabilt”.

Lyckligtvis lovade de inte, som USA:s president, att utbyggnaden av datacentren sänker elpriset. En glimt av medaljens baksida har vi alla snart sett i form av vyer från deras byggnadsplatser med allt vad det betyder för skog och mark.

Jag vill ge en komplimang till Lf:s redaktion som i sin ledare den 26 september, vågar gå emot den rådande euforiska trenden och ställer svåra frågor som det tyvärr tills vidare saknas konkreta svar på.

För en som just blivit tillförordnad av Livsmedelsverket att ge en tilläggsutredning rörande ett vallskifte på 0,4 hektar, så ter det sig nog ganska märkligt att Google (enligt HS) snabbt röjt 300 hektar skog för sitt datacenter i Muhos, och samtidigt lyckats strunta i all ansöknings- och lovbyråkrati. Inte är vi lika inför lagen.

Utbyggnaden av datacentren kommer att fortsätta och behovet av reglering är akut.

Det vore kanske klokt av våra beslutsfattare att studera datacentrens reglering på Irland. Där har man betydligt längre erfarenhet än Finland har.

Den ledande principen beträffande energianvändning där är att, ”you bring what you use”, d.v.s. att centren själva bör ha en egen elproduktionskapacitet som motsvarar dess maximala behov, osv.

Hans Berglund
Sjundeå